Connect with us

Sektör Haberleri

Bu türbin kanadının yolculuğu kendisi kadar uzun

Yayın Tarihi:

on

İspanya, Castellon’daki LM Wind Power rüzgâr türbin kanadı fabrikasının çalışanları, bu zamana kadarki en büyük başarılarının arkasından son bir kez bakmak için toplandılar: 74 metrelik rüzgâr türbin kanadı.

Castellon LM Wind Power fabrikasının ürettiği en büyük kanat, Almanya’nın Kuzey Denizi’ndeki Merkur Rüzgâr Çiftliği’nde kullanılmak üzere yola çıktı. Yolculuk bir tırın arkasında başladı. Daha sonra yerel bir limanda tekneye yüklenen kanat, son durağı olan Almanya’ya doğru hareket etti.

Rüzgâr türbinleri uzaktan küçük görünseler de aslında büyük yapılardır. Denizde çalışan rüzgâr türbinleri ise daha da büyüktür. Uzun kanatları olan bu türbinler, rüzgârın daha istikrarlı olduğu gökyüzüne daha yakın olur. Bu da onların daha verimli ve tutarlı enerji üretmelerini sağlar. Örneğin; LM Wind Power’ın kanat ürettiği yeni rüzgâr türbinleri, 1980’lerde üretilen atalarına göre 4 kat daha uzun ve 100 kat daha fazla enerji üretiyorlar.

Deniz tipi rüzgâr türbinleri karadakilere göre daha özgürler. Karadaki yükseklik ve gürültü kısıtlamaları denizde yok, bu sayede denizdeki rüzgâr çiftlikleri sonsuza dek yükselebilir ve büyüyebilirler. Ayrıca denizdeki rüzgârın karadaki rüzgâra göre daha tutarlı olması da denizdeki türbinlerin önemini artırıyor.

Tabii ki daha büyük kanatlar üretmek daha zor. Büyüklük arttıkça ağırlık artar ve daha esnek malzemelerden üretilmeleri gerekir. LM Wind Power’ın ürettiği yeni rüzgâr türbini kanatları boşluklu yapıda ve hafif bir polyester elyaftan üretiliyorlar ve ağırlıkları 27 ton.

Lojistik, genelde bu büyüklükteki kanatlar için en önemli sorun oluyor. Taşınması için bir telefon direğinin taşınmasına harcanan sürenin 7 katı hazırlık süresi gerektiriyor. LM Wind Power Castellon fabrikası ekibi, fabrikadan çıkan ilk monster kanadını 46 km uzaklıktaki limana taşımanın bir yolunu bulmak için yerel yönetim ve liman idaresiyle birlikte 13 ay boyunca çalıştı. Sonunda yol işaretleri ve sokak lambaları kaldırıldı, kavşaklara özel yollar açıldı ve bu sayede kanadı fazla döndürmeye gerek kalmadan taşımak mümkün oldu.

Ancak bu kadar uğraşa değiyor. Daha büyük rüzgâr türbini kanatları, bir rüzgâr çiftliğinde daha az türbinle aynı miktarda enerji üretilmesini sağlıyor ve bu sayede rüzgâr enerjisini daha uygun maliyetli hale getiriyor. Rüzgâr enerjisi şu anda Avrupa’nın kullandığı enerjinin %11’ini oluşturuyor ve 2030’a kadar bu rakamın %25’e çıkması bekleniyor.

Rüzgâr enerjisi ile ilgilenen sadece Avrupa değil. Türkiye’de yenilenebilir enerjiye verilen önem ve yapılan yatırımlar her geçen yıl giderek artıyor. GE geçtiğimiz Temmuz ayında İzmir Bergama’da 450 yetkin teknik personele iş imkânı sağlayacak bir rüzgâr türbini kanadı fabrikası açmıştı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektör Haberleri

Rüzgâr enerjisi sektörüne “insan gücü” yetiştirecekler

Yayın Tarihi:

on

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, Borusan EnBW Rüzgâr ve Güneş Mühendislik Müdürü Dr. Ömer Emre Orhan ve KHAS Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Kirkil’in eğitim vereceği 17 saatlik “Rüzgâr Enerjisi Proje Geliştirme ve Uygulama Sertifika Programı” Türkiye’nin rüzgâr enerjisi yatırımlarında ihtiyaç duyacağı insan kaynağını yetiştirecek.

Rüzgâr enerjisinin Türkiye’de en hızlı geliştiği alanlardan olduğunu belirten Prof. Dr. Volkan Ediger, “Rüzgâr kurulu gücümüz 6 bin megavat civarına erişti. Enerji Bakanlığı’nın yaptığı Rüzgâr Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleriyle buna 2 bin 300 megavat daha eklendi. Yakın bir gelecekte 8-9 bin megavatlık rüzgâr enerjisi santralimiz olacak. Dünyada bu alanda en hızlı büyüyen ve rüzgâr enerjisini artıran ülkelerden birisiyiz. Çünkü Türkiye´de büyük bir potansiyel var” dedi.

“Rüzgâr enerjisinde büyük bir iş potansiyeli var”

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Volkan Ediger, “Enerjide dışa bağımlılık had safhaya erişti. Dolayısıyla başta rüzgâr olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermemiz gerekiyor. Bu alanda ülkemizde çok miktarda yatırım yapılmakta. Bu gelişmeler yakın bir gelecekte hatta orta ve uzun vadede de piyasanın ne kadar canlı tutulacağının kanıtları. Dolayısıyla burada büyük bir iş potansiyeli var.  İnsan gücüne ve insan kaynaklarına ihtiyaç var. Bu açığı kapatmak için üniversitelerde verilen teorik bilgileri sahada yaşayan insanlar ile sektör çalışanları tarafından uygulamaya yönelik bilgileri birleştirerek onları sektörde gerekli olan insan kaynaklarına hazırlamak” diye konuştu.

Hangi eğitimler verilecek?

Eğitim kapsamında verilecek derslerin içeriğinden de bahseden Prof. Dr. Ediger şunları söyledi:

“Bu programı 3 modül halinde düzenledik. İlk modülde, dünyadaki enerji trendlerinden bahsederek fosil yakıtların nasıl sonuna geldiğimizi, yenilenebilir enerji kaynaklarının giderek nasıl ve neden önem kazanacağını ve bunun için neler yapılması gerektiğini ben anlatacağım. Daha sonra yenilenebilir kaynaklar içinde rüzgârın önemine değineceğim ve rüzgârın önümüzdeki dönemlerdeki gelişimlerini anlatacağım. Ardından program kapsamında bir arazi gezisi olacak. Borusan’ın Tekirdağ’daki Rüzgâr Enerjisi Çiftliği’ne gideceğiz. Öğrencilere arazi ortamında kendi gözleriyle bir rüzgâr santralinin nasıl yapıldığını, özelliklerini ve nasıl işletildiğini anlatacağız. Pazar günü iki modülümüz var, sabahki modülü Dr. Emre Orhan verecek; o işin daha çok teknik boyutuna değinecek. Rüzgâr santrali kurulmadan önce neler gerekli, rüzgâr ölçümleri nasıl yapılır, türbin seçimi ve kurulumu aşamalarında neler yapılması gerekli gibi konuları anlatacak. Öğleden sonra ise Doç. Dr. Gökhan Kirkil eğitim verecek. O da rüzgâr santrallerinin ekonomik ve finansman boyutuna değinecek ve lisans alımından kurulum aşamasına kadarki idari ve hukuki süreçleri anlatacak. Türkiye´de piyasa yapısına ve özelliklerine değinecek. 2.5 günün sonunda öğrenciler katılım sertifikası alacak.”

Hedef kitlemiz sektör şirketleri

Programa herkesin katılabileceğini söyleyen Ediger, asıl hedef kitlelerinin sektördeki şirketlerde çalışan kişiler olduğunu belirtti. Kapılarının öğrencilere de açık olduğunun altını çizen Ediger, “Türkiye´nin her yerinden enerji alanında master ve doktora yapan arkadaşlarımız var. Onlar kariyer planlaması yaparken konuyla ilgili piyasada neler olup bittiğini anlamaları için onları davet ediyoruz. Bu onlara da büyük bir fırsat olacak. Onun dışında lise öğrencileri ve konu ile ilgisi olmayıp bilgi sahibi olmak isteyenler programa memnuniyetle katılabilirler” ifadelerini kullandı. (Kaynak: dha.com.tr)

Devamını Oku

Sektör Haberleri

Mayıs ayında atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu 411,25 ppm’e ulaştı

Yayın Tarihi:

on

Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun 2018 yılı Mayıs ayı ortalaması 411,25 ppm olarak gerçekleşti. Aynı değer bir önceki ay için 410,26 ppm, 2017’nin Mayıs ayında ise 409,65 ppm olarak ölçülmüştü.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne bağlı olarak Havaii’de faaliyet gösteren Mauna Loa İstasyonu tarafından yapılan ölçümlere göre atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu ortalaması bir yıl içinde 1,6 ppm yükseldi.

 Güvenli sınır 350 ppm

Atmosferdeki milyon parçacık içindeki karbondioksit yoğunluğunu gösteren bu değerin 350 ppm’i aşması iklim değişikliği açısından güvenilir sınırın aşıldığı anlamına geliyor.

Bu değer Mauna Loa İstasyonu’nda ilk ölçümün yapıldığı 1958 yılının Mart ayında 317,71 ppm olarak tespit edilmişti.

 İlk defa 1988 yılında aşılmıştı

350 ppm’lik güvenilir sınır aylık ortalama bakımından ilk defa 1988’in Ocak ayında ölçülen 350,39 ppm’lik değerle aşılmıştı.

Sanayileşme öncesi 280 ppm düzeyinde olan bu değer son 800 bin yıldır 300 ppm seviyesini aşmamıştı. (Kaynak: yesilekonomi.com)

Devamını Oku
Advertisement

Trendler